Filter products

Product type

Brand

Refine by price

Currently in stock

Vegan

Organic

Bundles category

On promotion

Review rating

Marketplace product

Promotions

Allergen free

Paraben free

Oil free

Natural

Menopause

Menopause

Most women will experience menopause symptoms, which can vary in degree of unkindness so give your body the backing it needs and ease some of the symptoms with our selection of menopause supplements. Discover top brands such as MegsMenopause or Menopace and enjoy life to the max with vaginal moisturising gel, lube, feminine wash and home testing kits.

Frequently Asked Questions

When does menopause start and what are the early signs?

The average age of menopause in the UK is 51, however the perimenopause can start some years before this with a change in menstrual pattern and symptoms such as hot flushes, night sweats, sleep disturbance and many more.

What are the common symptoms of perimenopause and menopause?

Most commonly reported are the vasomotor symptoms, this being hot flushes and night sweats. However many women also experience sleep disturbance, brain fog, change in mood, body aches, fatigue, as well as genito-urinary symptoms such as frequent and/or uncomfortable urination, vaginal dryness, pain on intercourse and frequent urine infections.

How can I alleviate hot flushes and night sweats?

Simple measures can be taken to help with hot flushes and night sweats, such as wearing breathable loose clothing (such as cotton), keeping a nearby window open, using a fan and avoiding spicy foods, excess alcohol and smoking.

Are there any reliable tests to diagnose perimenopause or menopause?

In most women tests are not needed to make a diagnosis, the diagnosis is usually a clinical one (taking into account menstrual history and symptoms) however in some women where the case is less clear cut blood tests can help make the diagnosis.

What lifestyle changes can help with weight gain and other menopause-related issues?

Regular exercise, a healthy balanced diet and minimising alcohol can all help with weight gain, as well as menopausal symptoms.

Can menopause symptoms be hereditary, and do they vary by race or ethnicity?

Genetics, race and ethnicity can all play a role in not only when a woman goes through menopause, but also how it is experienced. Menopausal symptoms and their severity varies throughout the globe, with women in some countries reporting less problematic symptoms than others.

How long does menopause last, and when do the symptoms typically end?

Menopausal symptoms last an average of about 7 years, however 20% of women may experience vasomotor symptoms for up to 15 years.

What impact does menopause have on mental health, and how can anxiety or mood swings be managed?

Menopausal symptoms can affect mood directly, as well as indirectly (for example by disturbing sleep). Mood may be improved by lifestyle measures such as regular exercise, medications such as HRT and also by psychological therapies, such as CBT

91 products found
Items per page 60
Sort by

Dove Proage Body Care Nourishing Body Care Body Butter 250ml

103
Free Next Day Delivery when you spend £15 on selected Dove Skin, Hair & Toiletries
Learn More
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
1/2 price on selected Dove
Learn More
    Discounted price £3.99 each   Original price was £7.99 £7.99 £15.96 per 1l

Sanex Derma Care+ Extra Control 72Hr Antiperspirant 50Ml

63
Now £1.50 on selected Sanex
Learn More
    Discounted price £1.50 each   Original price was £2.00 £2.00 £30.00 per 1l

Sanex Derma Care Invisible Dry 48Hr Antiperspirant 50Ml

67
Now £1.50 on selected Sanex
Learn More
    Discounted price £1.50 each   Original price was £2.00 £2.00 £30.00 per 1l

Dove Pro Age Body Lotion Nourishing Body Care 400ml

132
Free Next Day Delivery when you spend £15 on selected Dove Skin, Hair & Toiletries
Learn More
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
1/2 price on selected Dove
Learn More
    Discounted price £3.99 each   Original price was £7.99 £7.99 £9.98 per 1l

Sanex Derma Invisible Dry Stick 65Ml

230
2 for £4.50 on selected Sanex
Learn More
    Original price £2.49 each £38.31 per 1l

Sanex Expert Sensitive Shower Gel 720ml

329
Only! £3.75 on selected Sanex
Learn More
    Discounted price £3.75 each   Original price was £4.49 £4.49 £5.21 per 1l

Sanex Skin Therapy Anti-Irritation Shower Gel 450ml

78
Save 1/3 on selected Sanex
Learn More
    Discounted price £3.66 each   Original price was £5.49 £5.49 £8.13 per 1l

Sanex Derma Care Sensitive 48Hr Antiperspirant 50Ml

413
Now £1.50 on selected Sanex
Learn More
    Discounted price £1.50 each   Original price was £2.00 £2.00 £30.00 per 1l

Sanex Derma Care Invisible Dry 48Hr Antiperspirant 200Ml

246
2 for £5 on selected Sanex
Learn More
    Original price £3.19 each £15.95 per 1l

Colgate Total Deep Clean Toothpaste 125ml

590
1/2 price on selected Colgate
Learn More
  £4.24   Original price £8.49 each £67.92 per 1l
Member Price     £4.24 £33.92 per 1l
 

Dove Advanced Care Pro-Age Body Wash 400 ml

168
Free Next Day Delivery when you spend £15 on selected Dove Skin, Hair & Toiletries
Learn More
Only £3.75 on selected Dove
Learn More
    Discounted price £3.75 each   Original price was £4.99 £4.99 £9.38 per 1l

Colgate Total Plaque Pro-Release Fresh Mint Toothpaste 75ml

78
1/2 price on selected Colgate
Learn More
    Discounted price £2.99 each   Original price was £5.99 £5.99 £39.87 per 1l

Sanex Derma Care+ Active Fresh 72Hr Antiperspirant 50Ml

62
Now £1.50 on selected Sanex
Learn More
    Discounted price £1.50 each   Original price was £2.00 £2.00 £30.00 per 1l

Sanex Skin Therapy Anti-Dryness Shower Gel 450ml

3891
Save 1/3 on selected Sanex
Learn More
    Discounted price £3.66 each   Original price was £5.49 £5.49 £8.13 per 1l

Yes Vaginal Moisturising Gel 100ml

49
Save 20% on selected Yes
Learn More
    Discounted price £10.39 each   Original price was £12.99 £12.99 £103.90 per 1l

Sanex Expert Skin Health Moisturising Shower Gel 450ml

Options: + 2 sizes
2950
2 for £5 on selected Sanex
Learn More
    Original price £4.49 each £9.98 per 1l

B. Menopause Sleep Cream 50ml

358
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
    Original price £10.00 each £200.00 per 1l

Sanex Derma Care Sensitive 48Hr Antiperspirant 200Ml

247
2 for £5 on selected Sanex
Learn More
    Original price £3.19 each £15.95 per 1l

Vichy Mineral 89 Hyaluronic Acid Hydration serum 75ml

4923
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save an extra 5%! Online Only! on selected Vichy
Learn More
Save 20% on selected Vichy
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Discounted price £26.99 each   Original price was £35.99 £35.99 £359.87 per 1l
Available in Stores only

Hycosan Extra Dry Eye Drops 7.5ml

156
    Original price £12.99 each £1732.00 per 1l

Colgate Sensitive Instant Multi Protect Toothpaste 75Ml

Options: + 2 sizes
2255
1/2 price on selected Colgate
Learn More
    Discounted price £2.99 each   Original price was £5.99 £5.99 £39.87 per 1l

Yes Cleanse Intimate Wash 150ml

16
Save 20% on selected Yes
Learn More
    Discounted price £7.99 each   Original price was £9.99 £9.99 £53.27 per 1l

Health & Her Perimenopause Multi Nutrient Supplement

23
Buy 1 get 2nd 1/2 Price on selected Health products
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Original price £21.99 each 37p each

Colgate Sensitive Relief Gentle Whitening  Toothpaste 75ml

432
1/2 price on selected Colgate
Learn More
    Discounted price £2.99 each   Original price was £5.99 £5.99 £39.87 per 1l

Yes Water Based Intimate Lubricant 50ml

16
Save 20% on selected Yes
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Discounted price £7.19 each   Original price was £8.99 £8.99 £143.80 per 1l
Available in Stores only

Vagisil Medicated Cream

32
Members Only! Save £1 on selected Vagisil
Learn More
  £4.75   Original price £5.75 each £191.67 per 1kg
Member Price     £4.75 £158.34 per 1kg
 

Vitabiotics Menopace Vitamin 30 Capsules

46
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £4.99 each 17p each

Sanex Expert Skin Health Pro Hydrate Shower Gel 450ml

462
2 for £5 on selected Sanex
Learn More
    Original price £4.49 each £9.98 per 1l

Vitabiotics Wellwoman 50+ - 30 Tablets

13
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £10.49 each 35p each

Colgate Sensitive Relief  Enamel Strength Toothpaste 75ml

2255
1/2 price on selected Colgate
Learn More
    Discounted price £2.99 each   Original price was £5.99 £5.99 £39.87 per 1l

B. Menopause Overnight Serum 30ml

29
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Original price £10.00 each £333.33 per 1l
Available in Stores only

Sanex Expert Skin Health Hypoallergenic Shower Gel 450ml

845
2 for £5 on selected Sanex
Learn More
    Original price £4.49 each £9.98 per 1l

Vitabiotics Wellwoman 70+ - 30 Tablets

18
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £9.99 each 33p each

Sanex Expert+ Micellar Hypoallergenic Shower Gel 450Ml

845
2 for £6 on selected Sanex
Learn More
    Original price £4.99 each £11.09 per 1l

Sanex Expert Skin Health+ Micellar Soothing Shower Gel 450Ml

845
2 for £6 on selected Sanex
Learn More
    Original price £4.99 each £11.09 per 1l

Seven Seas Complete Multivitamins Woman 50+

34
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £6.99 each 25p each

Sanex Expert Moisturising Shower Gel 720ml

2950
Only! £3.75 on selected Sanex
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Discounted price £3.75 each   Original price was £4.49 £4.49 £5.21 per 1l
Available in Stores only

Sanex Expert Skin Health Sensitive Shower Gel 450ml

329
2 for £5 on selected Sanex
Learn More
    Original price £4.49 each £9.98 per 1l

Liftactiv Collagen Specialist Peptide Night Cream 50ml

133
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save an extra 5%! Online Only! on selected Vichy
Learn More
Save 20% on selected Vichy
Learn More
    Discounted price £30.74 each   Original price was £40.99 £40.99 £614.80 per 1l

Vichy Liftactiv Collagen Specialist 16 Day Cream 50ml

247
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save an extra 5%! Online Only! on selected Vichy
Learn More
Save 20% on selected Vichy
Learn More
    Discounted price £29.24 each   Original price was £38.99 £38.99 £584.80 per 1l

Superdrug Perimenopause Multivitamins 30s

0
Buy 1 Get 1 Free on selected Superdrug Vitamins
Learn More
    Original price £11.99 each £2.00 each

Vitabiotics Menopace Plus 56 Tablets

16
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £17.29 each 31p each

Colgate Total Plaque Pro-Release Whitening Toothpaste 75ml

79
1/2 price on selected Colgate
Learn More
    Discounted price £2.99 each   Original price was £5.99 £5.99 £39.87 per 1l

Sanex Expert Skin Health Ageless Renewal Shower Cream 450Ml

533
2 for £6 on selected Sanex
Learn More
    Original price £4.99 each £11.09 per 1l

Vichy Liftactiv HA Epidermic Filler Smoothing Serum 30m

445
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save an extra 5%! Online Only! on selected Vichy
Learn More
Save 20% on selected Vichy
Learn More
    Discounted price £32.24 each   Original price was £42.99 £42.99 £1074.67 per 1l

Vitabiotics Menopace Night Vitamins 30 Tablets

13
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £14.99 each 50p each

Replens Prefilled Applicators Vaginal Moisturiser 6 x 5.9g

7
    Original price £12.99 each £2.17 each

Health & Her Menopause Multi Nutrient Supplement

11
Buy 1 get 2nd 1/2 Price on selected Health products
Learn More
    Original price £21.99 each 37p each

Balance Activ Menopause Moisture Pessaries Plus

19
    Original price £14.99 each £2.14 each

Vagisil Ph Balance Wash 250ml

25
    Original price £5.99 each £23.96 per 1l

Vagisil ProHydrate External Gel 30g

22
    Original price £9.99 each £333.00 per 1kg

Colgate Total Deep Clean Toothpaste 75ml

590
1/2 price on selected Colgate
Learn More
    Discounted price £2.99 each   Original price was £5.99 £5.99 £39.87 per 1l

A Vogel Menoforce - 30 Tablets

1
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £16.99 each 57p each

B. Menopause Eye Cream 15ml

38
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Original price £10.00 each £666.67 per 1l
Available in Stores only

Colgate Total Teeth Whitening Toothpaste 75ml

235
1/2 price on selected Colgate
Learn More
    Discounted price £2.99 each   Original price was £5.99 £5.99 £39.87 per 1l

Colgate Total Peppermint Mouthwash 500ml

370
1/2 price on selected Colgate
Learn More
    Discounted price £2.49 each   Original price was £4.99 £4.99 £4.98 per 1l

Vagisil Internal Gel ProHydrate 6x5g

23
    Original price £12.99 each £2.17 each

Thealoz Duo Dry Eye Drops 10ml

13
    Original price £14.99 each £1499.00 per 1l

The Wonder Patch 30 Menopause Patches

5
    Discounted price £14.99 each   Original price was £19.99 £19.99 49.97p each

Kalms Lavender One-A-Day Capsules

3
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £6.99 each 50p each